2025. február 20. 21:00 - Lord Picard

Jurassic Newsworld: Termékbemutató - Battle Roarin' Becklespinax

becklespinax_1.jpg

Az olyan animációs sorozatok, mint a Krétakori tábor és folytatása a Káoszelmélet, nem csak a Jurassic-univerzumot mélyítették, de számos olyan dinoszauruszt is felvonultattak, amelyeket a filmekben nem láthattunk. Különösen a Káoszelmélet eddig megjelent két évadában találkozhattunk lenyűgöző, új fajokkal, és a Mattel többé-kevésbé, szépen le is hozta ezeket az őslényeket akciófigurában. A mai bemutatóm tárgya a Becklespinax, aki az első évadban okozott felfordulást társával együtt.

Eddig csak a Káoszelmélet első évadában találkozhattunk a Becklespinax-al, rögtön két példánnyal is, Brunette-el és Blonde-val (a neveik a Jurassic World: The Game mobilos játékból derültek ki). A faj első látásra, a hátán futó taréj miatt Spinosauridaenak tűnhet, de valójában (jelenleg) a Carnosauriák alá sorolják (de vannak, akik azon belül is az Allosauridae családba)  Rendkívül kevés leletanyagot tudtak csak hozzá kapcsolni: három nyújtott gerinc-csigolyát, így főképp a Concavenator alapján rekonstruálják a tudósok.

fossil.jpgA faj egyetlen, ismert, lelete

Annál is nagyobb a bonyodalom azonban az elnevezés körül: a három csigolya még az 1850-es években előkerült, és eleinte tévesen a Megalosaurus-hoz kapcsolták, külön nemként létrehozva a Megalosaurus dunkeri nevet, amit később felülvizsgáltak és inkább új dinoszaurusz nemet alkottak a számára, a Altispinax dunkeri-t 1939-ben. Később azonban, lévén más leletet nem tudtak hozzákapcsolni, törölték az elnevezést, míg 1988-ban Acrocanthosaurus altispinax néven kategorizálták, ám ez az elnevezés sem tartott sokáig, 1991-ben megalkották a Becklespinax altispinax nemet. 2016-ban azonban hosszas kutatás után, és mert olyan leleteket is besoroltak a nem alá, amelyek nem hozzátartoztak, az Altispinax lett a faj végleges(?) neve, a Becklespinax pedig a faj szinonimája lett.

Valószínűleg a sorozat készítői azért is választották ezt a nevet, mert így nagyobb lehet az alkotói szabadság, szerintem inkább csak a menőn hangzó név miatt. Bárhogy is esett a készítők választása erre a fajra, a közepes méretével és egyedi megjelenésével emlékezetes szerepet kapott a Káoszelméletben. Lássuk is közelebbről, mivel állunk szembe, de előbb egy fun fact: a magyar szinkronban az Altispinax elnevezés hangzik el, kis túlzással a fordító előbb utánanézett a fajnak, mint a készítők...

chaos_7.jpg

A tavalyi, Epic Evolution játékvonal első képviselője ez a figura, amelyet gyűjteményemben tudhatok - sajnos sok, általam várt figura nem érte el a hazai boltok kínálatát, és számos remek figura volt, amely vagy nem kánon-faj volt, vagy megelégedtem egy korábbi változatával -, így első ízben szemlélhettem meg az új doboz designt is, ugyanakkor ez a megjelenés is szorosan a Káoszelmélethez köthető. 

Természetesen, mint mindig, a lényeg maga a dinoszaurusz figura: a dinoszaurusz egy közepes termetű ragadozó volt, így a figura sem olyan hatalmas, mint egy T. rex vagy a Spinosaurus, 45 cm-es hosszával még sem nevezhető épp kicsinek sem. 

Ami közelebbről szembetűnő, az az egészen aprólékosan kidolgozott részletek: a teljes testet kavicsszerűen borítják a pikkelyek, amelyek engem leginkább a gyíkokra emlékeztet, de a nyaktól a farok végéig tartó redőzöttség is nagyon jól mutat és kiemeli a megszokott figurák közül. 

A részletes festés szokás szerint a fej- és nyakrészt érinti, itt viszont a sorozatbeli egyik példány, Blonde volt az alap (kihagyott ziccer, hogy a Brunette nevet viselő másik színváltozatból nem készült figura): a felső állkapocs bordószínt kapott, vörös mintával megtörve, míg az alsó állkapocs krém színt kapott.

becklespinax-bb.gif

A fej részletei is is figyelemreméltóak: a három sorban elhelyezkedő, egymást fedő osteodermák szépen kidolgozottak.

head3_16.jpg

A fogazat az újabban megszokott módon, puha gumiból készült, és sokkal jobban is mutatnak, mint a régebbi figurák esetében, a szájon belül a nyelv is szépen texturált. 

roar_2.jpg

Külön nagyon tetszetős, hogy a fej felső részén megjelenő bíborszín folytatódik a nyak egy részén és a két mellső végtag is ezt a színt kapta. Különösen tetszetős egyébként a nyak felső részén a világosabb zöld szín (ez alapján kapta a "Szőke" becenevet is ez a példány), innentől fogva már egyforma zöld színnel találkozhatunk az állat testén, a lábain és a farkán. A sorozatos megjelenést követve a nyak felső részén tüskék meredeznek, eléggé szépen lemodellezve.

A lábak az új figuráknál megszokott módon, sokkal arányosabb lábfejekkel bírnak, és az ilyet mindig kiemelem, a karmok is festettek (nem úgy a mellső végtagokon). 

legs_5.jpg

Vizuálisan a fej mellett a leglátványosabb rész természetesen a gerincen futó taréj, erről is kapta a nevét a faj, az Altispinax-ot (magas tüskék/csigolyák), a sorozat készítői pedig ilyen csúcsos formájúnak álmodták meg ezt a részt. Az alap szín itt is a bíbor szín és baromira látványos. 

spine.jpg

Az alkalmazáshoz a kód pedig a taréjból előhúzható, igen elegáns megoldás.

code.gif

A figura két akciófunkciót kapott, ezeket az ebben a szériában debütáló, kerekek segítségével lehet aktiválni (mindkét kerék egyszerre mozog, tehát mindegy, melyik oldalt görgetjük): előrefele a nyak előre dől és csattogtatja állkapcsát a figura, hátrafelé pedig hátrafelé húzza a dinó a nyakát üvöltés közben.

headgif.gif

Ugyanakkor a farokrészből tüskék törnek elő, amiket csak a kerekek előre görgetésével lehet visszasüllyeszteni a farokba. Ilyen tüskékkel a sorozatban nem bírt a dinó, de az Epic Evolution játékfigura az ilyen és ehhez hasonló, új feature-okkel  dobta fel a figurákat, az összképet igazából egyáltalán nem rontja ez a megoldás. 

spike.gif

Azt az összképet, ami szerintem fantasztikus, a sorozat kapcsán megjelent egyik legjobb dinoszaurusz figurájává tették a Becklespinax-ot: a részletes texturázás, a fej és a nyaki rész festése, kiemelkedően sikerült, de maga az állat fizikai megjelenését is szépen ültették át a Káoszelméletből a (műanyag) valóságba. 

grant.jpg

Remélhetőleg egyszer viszontlátjuk a másik színvariánsát is a dinoszaurusznak, mert ők megérdemelnék, hogy együtt kerüljenek kiemelésre a sorozatból. A figura számos hazai játékbolt kínálatában elérhető, az én példányom a BestMark-tól érkezett.

lucaa.jpg

És ha itt-ott a a felvételeken némi fekete és/vagy fehér szőrszál felbukkanhat, az csupán ifjú segédem műve, aki ősz óta boldogítja a mindennapjaimat, bár látszólag Lucát, merthogy ez a becses neve annyira nem nyűgözte le a Becklespinax...

lucaa2.jpg

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://jphungary.blog.hu/api/trackback/id/tr8918796948

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása