2025. április 06. 20:30 - Lord Picard

Jurassic World: Káoszelmélet - A harmadik évad - Kritika

harmadikevadkritika.jpg

A Jurassic World: Káoszelmélet harmadik évada szorosabbra húzta a Világuralommal való szálakat és ugyan néha nyögvenyelősen, de haladunk a film története és vélhetően az utolsó évad felé.


A Káoszelmélet harmadik etapja egy cold opennel nyitott, amelynek jelentőségéről csak később kapunk információkat, mindenesetre az Idomár és Tiger, az Atrociraptor erős jelenléttel bír és előre vetíti azt is, hogy a második évadbéli kitérő után ismét fontosabb szerephez jutnak. Eközben Szenegálban Darius, Kenji, Ben, Yaz és Sammy még fel sem ocsudtak a felismerésből, hogy hatodik társuk, Brooklynn életben van, de azt is fel kell dolgozniuk, hogy a lány összeállt Soyona Santos-sal, épp azzal akinek köszönhető elvesztette fél karját... Itt ért véget a második évad és rögtön innen is folytatódik a történet, és egy újabb, a filmekből ismert karakter teszi tiszteletét a sorozatban: Barry Sembéne, aki Owen Grady mellett dolgozott a Jurassic World-ben, míg a Jurassic World: Világuralomban már a francia titkosszolgálat ügynökeként láthattuk ismét. A sorozat pedig közvetlenül a film előtt játszódik, egy darabig...

Sajnos Omar Sy nem tért vissza a karakterhez, a lehetőségekhez és a megszokott stílushoz képest azért felismerhető a rajzolt karakterében a francia színész. Barry-t így ezúttal Evan Michael Lee szólaltatta meg - nagy pacsi a magyar változat készítőinek, hogy Galambos Péter viszont a két film után a Káoszelméletben is megkapta a karaktert, ez sokat hozzátesz az élményhez.

A repülőút, ami során egy beteg Kentrosaurus-szt kell Münchenbe szállítani, természetesen beüt a baj és Kenji és Ben irányításával kényszerleszállásra kényszerülnek hőseink, valahol az olasz Alpok térségében... A sorozat továbbra sem tocsog vérben és animációs voltának köszönhetően is, erős túlzások is alakítják a történetet, ilyen a két srác ügyeskedése egy több tonnás szállítógép irányítása, de a valósághű elvárásokat már a Krétakori tábor első évadánál érdemes volt félretenni.

Ahogy az nem is meglepő ezek után, hogy a képzett francia titkosügynök elől meglógó srácok épp Ben állítólagos olasz barátnőjének a közelében ér földet, így pedig végre megismerkedhetünk Gia-val (Beatrice Grannò) és nagyanyjával, Nonna-val. Vele kapcsolatban érdekesség, hogy az ő eredeti hangját Isabella Rossellini adja, az olasz és európai filmművészet nagyasszonya, akit épp az idei évben Oscar-díjra is jelöltek a Konklávé c. film kapcsán. Miközben pedig a fiatalok azon vitáznak, hogy segítsenek-e Brooklynn-nak vagy sem, végre Bumpy (Bütyök) tojása is ki kell, és csatlakozik a Tábor-családhoz Puhi (Smoothie). A cukiság általa visszaköltözött a sorozatba, gyakorlatilag Bumpy klónjaként, de...

Az egész olasz szál sajnos nem tűnik másnak, mint időhúzásnak, amelyet időnként feldob azért a háttérben megbújó Sor... izé, Pyroraptor-szál és a Világuralom ismeretében nem is kérdés, hogy ez ugyanaz a példány, aki később a filmben terrorizálta Owen-t és Kayla-t.

Szerencsére azonban a kissé lapos olasz szál mellett ott van Brooklynn és Soyona párosa és az ő utazásuk, egy kis kitérővel pedig máris Máltára lyukadunk ki, szintén a filmből ismerős fekete piacon. Ez a szál az, ami már már remekül működött a második évadban is.

vlcsnap-2025-04-04-20h06m27s125.png

Máltán ismét találkozhatunk egy ismerős arccal, Lewis Dodgson-nal: vele találkozhattunk már a Krétakori tábor 5. évadában is, vele kapcsolatban nagy kár, hogy akárcsak az előző sorozatban, úgy most sem a Jurassic Park-ban és a Világuralomban hallott Forgács Péter hangján szólal meg, de Láng Balázs is jó választás ismét.

Dodgson-nal és a Biosyn behozásával egyértelműen szorosabbra húzták a szálakat, és egyben aláhúzták, hogy az üzletember mozgatja a szálakat ezen a helyszínen is. És persze nem maradhattak ki az évadból azok a bizonyos génmanipulált sáskák sem. Ugyan remek lehetőség lett volna, de ahhoz kellett volna Dr. Wu karaktere is, hogy jobban a velük kapcsolatos mesterkedésbe is beleláthassunk, de a feketepiac azért kárpótolhat minket, bár kissé kevésnek érződött a dinoszaurusz felhozatal, de az évad abszolút sztárjaira jutott idő: az Atrociraptorokra.

Az első évadban már számos alkalommal találkozhattunk a Ghost, Tiger és Panthera alkotta trióval és az őket irányító, eléggé para Idomárral. A második évadban pedig láthattuk, hogy a Red nevű példány Soyona mellett van, de Máltán egyesül végre a csapat. Így, hogy ismét bőséges játékidő jutott az idomított Atrociraptorokra, még inkább megkedvelhettük őket még úgy is, hogy sztori szempontjából a rosszak oldalán állnak, illetve hát ők használják őket eszközként céljaik eléréséért. 

Kifejezetten szimpatikus volt az Idomár és a raptorok közötti kötelék, és az, hogy vele szemben Soyona tényleg csak eszközként tekint az állatokra és nem okoz neki problémát a továbbadásuk sem. Az évad csúcspontján pedig konkrétan összeérnek a szálak a filmmel, hiszen számos filmes jelenet egy másik perspektívából kerül elő, sőt, tovább is vitték azt, így láthattuk, hogy Soyona elég gyorsan megszabadult Barry-től, de azt is láthatjuk, hogy a filmbéli esemény után mind a négy Atrociraptor életben maradt: azt én is gondoltam, hogy nem volt túlélhetetlen Ghost kipottyanása a repülőből a tenger felett, Tiger azért súlyosabb ütést kapott Claire-nek köszönhetően, de a sorozatban már láthatóan ki is heverte ő is a csapást.

A fináléban pedig kivételesen nem a srácok, hanem Soyona és az Idomár feszülnek egymásnak, hogy aztán egy idomított Carnotaurus véget vessen a két nő viszályának, és sajnos Ghost-ot is végleg elveszítjük, hogy aztán végül Santos kezén is kattanjon a bilincs a srácok és Barry-nek hála, így esetében a történet ott ér véget, ahol a filmben is.

Habár az események persze párhuzamosan zajlanak Olaszországban és Máltán, az olaszoknál maradt Kenji és Sammy is eljutnak oda, ahová számítani lehetett: a Biosyn völgybe. Maga az út odáig kissé erőltetett, de remélhetőleg a negyedik és egyban várhatóan utolsó évadban több, igényesebb játékidő jut a filmhez képest a Therizinosaurus vagy a Giganotosaurus, és esetleg arra is kitérnek, hogy a film eseményei után mi lesz a völgy sorsa, főleg a Jurassic World: Újjászületés plotjában emlegetett nagy kihalási hullám vonatkozásában...

A Káoszelmélet harmadik évada hozta a kötelezőt, és ugyan néhány ziccer kimaradt - kissé mélyebbre hatolhattunk volna a feketepiacba például, és a történet kevesebb epizódban is elmesélhető lett volna, tartja az első két évad színvonalát, remélhetőleg nem kell csalódnunk az utolsó évad(ok)ban.

A Nublar Hatos közötti viszonyok, dinamikák nem sokat változtak, a pillanatnyi konfliktusok hamar feloldódnak, igaz a Brooklynn-dilemma miatt felüti a fejét a harag is, és teljesen érthető, hogy Kenji és Sammy távol is maradnak tőle, ráadásul utóbbinak a Yaz-zal való kapcsolatba is válságba került. Gia, Nonna és Davi, a máltai szálon megismert újságíró nem sok vizet zavart, de az Idomár szavak nélkül (azért amikor hallottuk, az emlékezetes) is érdekesebb réteget kapott, ahogy Soyona is, ráadásul utóbbinál csak úgy mint a második évadban, a filmben is őt alakító Dichen Lachman (és magyar hangja, Pap Katalin) működött közre. Már a film után is megjegyeztem, hogy ő egy olyan karakter, akire akár egy élőszereplős sorozatot is lehetne alapozni.

Megpróbáltam egy galériába sűríteni a különböző fajokat

A látványra szokás szerint pedig nem lehet panasz, a hátterek általában nem annyira kidolgozottak, de főképp a dinoszauruszok szenzációsak: a négy Atrociraptor, a Pyroraptor gyönyörű, Puhi is elég szép, kellően cuki, de kevesebb játékidő jutott a többi dinónak: láthattunk ugyan Carnotaurus-szt, az első évadban látott Allosaurus (és megerősítésre is nyert, hogy a Világuralomban is őt láthattuk) is visszatért, de egy Ceratosaurus, számos BaryonyxCompy, Dimorphodon, Gallimimus, Stegosaurus, StygimolochPachyrhinosaurus és Nasutoceratops is felbukkant, de tényleg csak érintőlegesen. Aki még több (emlékezetesebb) játékidőt kapott az Leonard, a Lystrosaurus (a kis dinót a filmben Kayla-t alakító DeWanda Wise nevezte el így) aki a cuki, öreguras kinézete ellenére egy igazi gyilkológép.

vlcsnap-2025-04-04-20h31m22s444_1.png

Ami számomra kissé csalódáskeltő, az a aláfestő zene, egyelőre ezen a téren alatta marad az egész sorozat a Krétakori tábor aláfestéséhez képest, csak remélni tudom, hogy a negyedik évadban a Világuralom remek zenei aláfestéséből is átszivárog valami a Netflix képernyőjére. Ugyan erre a történet sem biztosított lehetőséget, de a klasszikus Jurassic Park-főtéma sem csendült fel az évad során, sajnos.

vlcsnap-2025-04-04-22h12m09s851.png

Összességében az évad tetszetős, aki eddig nem szállt ki, ezek után sem fog, és kíváncsian várhatjuk, hogy a Nublar Hatos mit kezd a Biosyn völgyben, főleg, hogy szeretett Bumpy-juk is odakerült és talán újabb visszatérő szereplővel is találkozhatunk, hiszen ott lesz a völgyben a két filmtrilógia all-star főszereplő csapata is! A hírek szerint a negyedik évad ősszel érkezik, addig is pedig a Krétakori tábor 5 évadával együtt a Káoszelmélet három évada továbbra is elérhető a Netflix-en, és mire legközelebb találkozunk a Tábor-családdal, már túlleszünk egy Újjászületésen is, izgalmas lesz látni, hogy vajon megpróbálják-e az animációs sorozatot máris összekötni a történetét tekintve 5 évvel később játszódó hetedik filmmel...

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://jphungary.blog.hu/api/trackback/id/tr7018834242

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása