A Hammond Collection gyűjtői sorozatával a Mattel az elmúlt 3 évben igen magasra helyezte a mércét, kivétel nélkül olyan figurák jelennek meg ezen a vonalon, amelyek minden Jurassic-rajongó vágya volt az elmúlt 30 évben, nem csoda, hogy még olyanok is vásárolnak 1-1 figurát, akik amúgy a hagyományos vonalról nem. A Spinosaurus idén elég nagy figyelmet kapott az Újjászületés kapcsán, de a most kiadott figura a lassan 25 éves Jurassic Park /// dinoszauruszáról készült.
Amikor 2001-ben a mozikba került a Jurassic Park ///, de már előtte is a reklámkampány során, kiemelt szerepet töltött be a T. rex-nél is nagyobb Spinosaurus, mint a film új főantagonistája. Joe Johnston-ék elég hamar nyilvánvalóvá is tették, ki a főnök ebben a filmben, hiszen egy T. rex-szel is elbánt az állat, ami miatt sokak szemében, így az enyémben is, inkább harag volt a dinó felé, ami idővel elmúlt természetesen.

Eredetileg a két állat összetűzése hosszabb lett volna és több beállítás, harci jelenet az animatronikus dinoszauruszok között zajlott volna. A Stan Winston és csapata által épített Spinosaurus volt az akkori idők legnagyobb, animatronikus robotja amelyet egy filmhez építettek, és amely jóval erősebb is volt, mint a korábbi filmek T. rex robotjai. Az elveszett világ: Jurassic Park számára építetett hím T. rex csak új gúnyát kapott, és vele küzdött volna meg az új dinoszaurusz, csak épp a jóval erősebb és modernebb robot szó szerint az első támadás során helyrehozhatatlan károkat okozott a T. rex-ben, így inkább az egész harcot az ILM szakemberei monitorán rendezték le.

A Spinosaurus-szról elég hamar, még a Mattel első évében, 2018-ban készült Legacy Collection-változat, amely egy elég jól sikerült figura lett, és most 7 évvel később látható, hová jutott a Mattel. Közben is volt azonban más változat: a kék Battle Damage-változat az eléggé durva sérülésével, (maga a figura a Legacy változaton alapult), de a Krétakori tábor kapcsán 2021-ben megjelent Extreme Chompin’ Spinosaurus már megújult minden tekintetben, az animációs sorozatban látott jellegzetességeivel.
Így jutottunk el a Hammond Collection sorozatban kiadott változathoz, amelynek minden egyes porcikája megújult a korábbiakhoz képest. Ahogy a csomagolás is, mint minden idei HC figura esetében, a doboz elején a figura rajzolt változata látható, a korábbi ábrázolások helyett és a doboz két oldala is eltérő a korábbi figurákhoz képest. Ugyanakkor, a lényeg, a doboz belsejében lapul, és a Mattel komoly riválist alkotott az összes múltbéli és eljövendő Hammond Collection figurának.
A figura lenyűgöző méretekkel bír: a külön csomagolt farokrészt csatlakoztatva 63,5 cm a figura teljes hossza, ami valamivel több, mint 11 méter hosszúságú állatra mutat 1:18-as méretarányban (a filmbéli őslény kb. 13-14 m hosszú volt, a farokrészt csalta le a Mattel és lett valamivel rövidebb, személyes véleményem szerint, így sokkal jobb a figura összhatása). Ugyan hosszúságával nem (a Giganotosaurus HC figurája több, mint 73 cm hosszú), de magasságának köszönhetően a legnagyobb eddig megjelent ragadozó dinoszaurusz ezen a vonalon (26,5 cm a Giga és valamivel 28 centi alatt van a Spinosaurus).
A filmes példánnyal összehasonlítva a legszembetűnőbb különbség az alapszín: a filmben inkább szürkés alapot kapott a dinoszaurusz, míg ez a figura inkább a Krétakori táborban látott barnás alapot kapta meg, de igazából a filmhez épített roboton is ott ez a szín, csak nem igazán látjuk az állatot erős fényben, és amit valószínűleg minden modellező tud: a méretarányoktól is függ, egyes színek hogy mutatnak közelről vagy távolról.

Ugyanez igaz a piros színre is ami a fejtetőtől a farokvégig megtalálható, a filmben ez sem annyira feltűnő, de ott van, ahogy mondanom se kell, a gyönyörű fehér mintázat is, azt elég pontosan el is találták a Mattel-nél, de szokás szerint, részletesebben is körbejártam a figurát.
A fejrészre mint mindig, kiemelt figyelem jut a Mattel-nél, de ez szerintem kb. az összes, dinoszauruszokkal foglalkozó gyártóról elmondható, ez a legfontosabb rész. A korábbi változatokhoz képest nem csak arányosabb a fej a testhez képest, de sokkal pontosabb a kialakítás is, sokkal keskenyebb, formásabb is (bár egy kicsit még ennél is keskenyebb volt a filmes változat).
A fejrészen a mintázat is gyönyörűen visszaadja az eredeti designt, csak tisztán, erőteljesen, nem olyan „koszos” módon, mint az eredeti animatronikus modellnél. És azt hiszem elég egyértelmű, hogy gyönyörű lett a figura üvegszeme – ezen a téren is erőteljes fejlődést mutat a Mattel, bár ez lehet köszönhető annak is, hogy a filmes példánynak is zöld szeme volt, amellyel kitűnik a többi Jurassic-dinó közül, mégis talán eddig ez a legjobban sikerült üvegszemes megoldás, amit láttam.. Lenyűgöző a textúrák részletessége is, de már évek óta tapasztalhatjuk, ezt a Mattel tervezői mennyire jól megcsinálták eddig is.
Az állkapocsban is „éles” fogak meredeznek, a már jól bevált gumiból készült fogsoroknak köszönhetően. A nyelv is szépen kialakított, textúrált és állítható is. A gumi fogak megjelenéséig biztonsági okokból lekerekített fogsorok után örülhetünk, hogy előálltak ezzel a megoldással, sokkal komolyabb hatást biztosítva a figurának.

A szájnál érdekes módon oltották meg a lebenyeket, azok ugyanis akár kézzel is mozgathatóak, kissé instabilnak tűnnek, de gyönyörűen mutatnak és teszik a dolgukat.

A teljes szájtátásnál egy kattogó hangot hallat az állkapocs, ez elsőre ijesztő lehet, de szerencsére semmi bajt nem jelent.


Itt jegyezném meg, hogy 17 mozgatható ponttal rendelkezik a figura, a nyaki részen két ponton is, külön is és a nyakkal együtt is mozgatható a figura feje, igazán jól fotózhatóvá téve azt. 
A mellső végtagok is három ponton mozgathatóak, ráadásul újított is egyet a gyártó, ugyanis a kézfejek puha gumiból készültek! Csak tippelek, de talán a stabilitás biztosítása miatt volt szükséges, hogy könnyítsenek a figura ezen részén. A fajnál jellegzetes, megnagyobbodott hüvelykujj is jól megfigyelhető, ahogy a karmok festése is, de ezen a vonalon ez az elvárt szint.


A mellkasi rész is gazdagon textúrált, szépen végighúzódik a fehér mintázat is.
Ahogy a lábakon is szépen lefut a mintázat, és három helyen hajlíthatóak is – itt viszont jellemző módon, a farkasköröm(?) lefestése már elmaradt, de a lényeg a méretarányos, kisebb lábfej, amellyel az egész figura arányai tökéletesek és nem is igényel különösebb trükközést, hogy biztosan megálljon a lábain ez a hatalmas figura.

A farokrész a megszokott módon, drót segítségével hajlítható, én ezt annyira azért nem szoktam erőltetni, hiszen gumiból készült, és nem biztos, hogy hosszútávon behajlítva bírja a feszültséget az anyag. Semmi extrára itt nem számíthatunk, mint fentebb említettem, kissé rövidebb is, de nem zavaró módon.

Szemérmesen átugrottam eddig viszont a Spinosaurus legjellegzetesebb részét, a vitorlaszerű, háton futó taréjt. Jelen ismereteink szerint ez a legnagyobb ismert dinoszaurusz taréj – sajnos a fajból eleve kevés az ismert leletanyag, a legnagyobb leletek pedig el is pusztultak a II. világháború vérzivataros idejében. Az ismert leletek és a rokonfajok alapján formálják mai napig a paleontológusok az állat fizikai megjelenését. 2001-ben a filmben és így ebben a figurában is az akkori ismeretek szerinti ábrázolás köszön vissza, az azóta eltelt közel negyedszázadban elég sokat változott az ábrázolás, a Jurassic World: Újjászületés a jelenkori ismereteken alapuló ábrázolást vett elő, de ha a paleontológusok sem jutnak egyetértésre, én pláne nem fogok hitet tenni egyik vagy másik ábrázolásban sem. A filmekben mindkettő szerintem megállta a helyét. Az új megjelenésről a Tail Thrasher figuránál többet is foglalkoztam.
Nem is ezért kerültem eddig a részletezését a figura ezen pontjának – az eddigi képeken is azért bőven látható volt már ez a jellegzetes része a figurának. A filmben kék mintázat is látható a taréjon, viszont az én példányomon ez nem annyira észrevehető, jellegzetes, ellenben láttam fotókat más példányokról, ahol igen, így ez a része kicsit talán mindenkinél eltérő. Összességében a figura élvezeti részéből nem von le semmit.
Természetes fényviszonyok között főleg a piros szín dominál, de még szebben kivehetőek a részletek, a textúrák összessége.
A Legacy és Extreme Chompin’ figurához képest akkora a fejlődés, mintha nem is egy gyártó adta volna ki a figurákat. És valahogy mindig úgy alakul, de a fejlődés már csak ilyen, hogy a legutoljára szemlézett figura a kedvenc és ez most sincs másképp – ez különösen annak fényében is rendkívüli, hogy két évtizeddel ezelőtt még kifejezetten utáltam a filmes Spinosaurus-t, nem a megjelenése, a tettei miatt. Mostanra viszont nem csak megbékéltem vele, de nagy örömmel forgattam/forgatom ezt a gyönyörű figurát is a kezeimben.
A figurám, rendelésre, a Fantasmania-tól érkezett, talán egyedi megkereséssel még rendelhető lesz tőlük, de elég nagy az érdeklődés a figura iránt, hónapok után a Target.com oldalon is csak a napokban lett ismét elérhető a figura.
Ha van némi kritikám, akkor az az alap színválasztás – bár bőven van igazság alapja a barna színnek, sokkal filmszerűbb lett volna a szürke vagy több szürke szín alkalmazása. A kék színt is talán használhatták volna bátrabban, bár bennem egyáltalán nincs hiányérzet ezen a téren.
A Mattel ismét emelte a lécet, és az eddigiek alapján, ezt mindig sikerült megugraniuk, kíváncsian várom, hogy melyik, nagy méretű ragadozó lesz a következő: remélhetőleg a sokunk által elérhetetlenné vált hím T. rex-ből lesz normális, kereskedelmi forgalomba hozott változat, és akkor már csak az Indominus rex, az Indoraptor és az Újjászületés-féle Spinosaurus és a D. rex maradt kiadatlan a nagyobb dinoszauruszokból, remélhetőleg nem sokáig. Ahogy egyébként eddig repülő őslényekből sem kaptunk sokat ezen a vonalon, csupán a Geosternbergia-t, pedig a JP3-as Pteranodon és a két legutóbbi film, eltérő Quetzalcoatlus-ai is kiérdemelnének egy-egy HC figurát.



















































A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.