Péntektől elérhetővé vált a Netflix-en a Jurassic World: Káoszelmélet, az öt évadot megélt Jurassic World: Krétakori tábor folytatása. Hőseinket egy tragédia hozza össze újra, nyomukban dinoszauruszokkal és emberekkel egyaránt. A tovább mögött az első évad - merthogy kapunk folytatást - összefoglalása, illetve véleményem olvasható. Figyelem, a bejegyzés SPOILER-eket tartalmaz!
Már két éve annak, hogy véget ért az első, kánonnak számító animációs Jurassic World-sorozat, a Krétakori tábor. Az első három évad, amikor hőseinknek egyedül kellett boldogulniuk Isla Nublar-on, még nagyon sikeres és közkedvelt évad volt, érezhetően a sorozat készítői előre, átgondoltan írták meg a cselekményt. A nagy sikert újabb, kevésbé sikerült két évad követett (a 2022 novemberében bemutatott, interaktív epizód nem számít kánonnak), de hőseink végül, leszámítva a lelki traumákat, épségben hazaértek. Ekkor a történet szerint 2016-ot írtunk, bár a befejező jelenet már 2018-ra ugrott, amikor is a Lockwood birtokról elszabadultak a dinoszauruszok. A Káoszelmélet hat évvel a Krétakori tábor sorozatzárója után veszi fel a vonalat, a legutóbbi mozifilm, a Jurassic World: Világuralom idején járunk, 2022-ben.
A nyitányban láthatjuk amint a Prehisztorikus Vadvédelmi Hivatal (angolul Department of Prehistoric Wildlife) két vadőre egy Pachyrhinosaurus-szal találja magát szembe, aki azonban nem viselkedik épp békésen, szerencsére azonban régi ismerősünk, Darius Bowman is a környéken van és kisegíti a vadőröket, ráadásul, mint kiderült, korábbna ő is a PVH alkalmazottja volt. A rövidke idillt egy fél szemére vak Allosaurus szakítja félbe, Darius pedig tőle szokatlan módon, nem véletlenül tartózkodott épp a környéken, bosszútól vezérelve próbálja ugyanis a nagyragadozót becserkészni.
Ahogy ugyanis azt az előzetesek is elárulták, a Nublar Hatos egyik tagja, az influenszer Brooklynn-t épp ez az példány ölte meg, Darius-szt pedig mardosta a lelkiismeret, hiszen az egy évvel korábbi esetnél neki is jelen kellett volna lenni. Amikor azonban Benjamin Pincus állít be Darius-szhoz, azzal a képtelen teóriával előállva, hogy Brooklynn halála nem véletlen volt, és valaki a csapat életére tör, beindulnak az események.
A Jurassic World: Világuralomban már látott Atrociraptor-csapat három tagja, Ghost, Panthera és Tiger ugyanis nem vadászösztönből, parancsra vadászik hőseinkre, akik pedig részről részre összeszedik egykori túlélőcsaládjuk tagjait: Sammy Gutierrez-t Texasban veszik fel, és nem mellesleg egy kellemes viszontlátás fogad nem csak minket, de a srácokat is, ugyanis a lány ranchén él Bumpy, vagyis Bütyök, az Ankylosaurus is. Mint azt a lány megemlíti, még mielőtt a Mantah Corp. szigetét átvizsgálták volna a hatóságok, sikerült a békés növényevőt kimenekíteni.
Nyomukban azonban az Atroci-trió és a rejtélyes, sőt, kifejezetten nyugtalanító kinézetű idomárjuk, így a csapat ketté is szakad: Darius-nak előbb ki kell békülnie Kenji Kon-nal, akit előbbi családja befogadott, miután apját, a Mantah Corp. vezetőjét börtönbe zárták, épp a nublari hatos hathatós közreműködésével. És míg a két fiatal felkeresi Daniel Kon-t, Kenji apját, addig Ben és Sammy utóbbi barátnőjét, Yasmine Fadoula-t keresi fel egy kifejezetten érdekes, a világtól egy híddal elzárt, dinómentes szigeten, ahol azonban nem minden a tervek szerint, alakul, sőt. Úgy tűnik, a PVH, legalábbis egy része, kompromittálódott, és nagyon is érdekeltek abban, hogy minél több dinoszauruszt a fekete piaci kereskedők kezére juttassanak, de nagyon úgy fest, a Darius-szék életére törő hölgyet és csapatát nem ők, hanem egy háttérben megbújó ellenség bérelte fel...
A Krétakori tábor nagy sikere után, amelynek a 4-5. évada már kevésbé volt friss és sokszor átlépte az irrealitás határát, a Káoszelmélet egy nagy ígéretet hordozott magában, amit a Jurassic World: Világuralom nem tudott kielégíteni: egy olyan világ bemutatását, amelyben az emberek és a dinoszauruszok együtt élnek, és ez bizony, rengeteg tragédiával, társadalmi súrlódásokkal jár. Persze, Colin Trevorrow majd két és fél órás filmjét nem szentelhették csak ennek a témának, de a 10 részes első évadával a Káoszelmélet a címében is ígért káoszt is bemutatja.
Ugyan mi, csak két éve búcsúztunk a táborlakóktól, időrendben mégis hat év telt el az utolsó kaland óta (leszámítva annak legvégét): hőseink immáron fiatal felnőttek, és láthatóan, mindannyian hordoznak lelki sebeket, nem csak társuk, Brooklynn elvesztése miatt, de ők is nehezen találják helyüket ebben az új világban. Valószínűleg lesznek, akiket a tinidráma kevésbé lenyűgöz majd, hiszen mindez természetesen a dinoszauruszok képernyőidejének csökkenéséhez vezet, de muszáj újra felépíteni a karaktereket és idő, mire a csapat is újra egyesül. Utána viszont nagyon élvezetes a csoport dinamika, igaz egészen az utolsó két részig kell várnunk arra, hogy egyesüljön a csapat, de Darius és Kenji, valamint Ben, Sammy és Yaz triója lendületes, és nem vagyunk híján a drámázáson túl a humornak sem.
Ahogy egy barátom mondaná: "de kit érdekelnek az emberek?" Nos, a dinoszauruszok valóban kaphattak volna több teret, ez minden bizonnyal a folytatásban már változni fog, hiszen most már újra képbe kerültünk mi is, és a szereplők is, kivel mi történt az elmúlt években. Persze, azt hőseink csak nem is sejtik, hogy... igen, várható volt, hogyha egy szereplőt off-screen írnak ki, és csak visszaemlékezésekben láthatjuk viszont, akkor ott nem számíthatunk semmi véglegesre: Brooklynn él, bár egyelőre az még zavaros, hogy voltaképp ő most melyik oldalon áll, mindazonáltal, azért nem úszta meg azt a találkozást az Allosaurus-szal sértetlenül...
Az Allosaurus - amelyet sokan olyan antagonista szereplőnek gondoltunk előzetesen mint az Indominus rex-szet, Toro-t a Carnotaurus-szt vagy később a Scorpios rex-duót -, messze nem kapott akkora szerepet, mint vártuk Igaz, őt a történet szerint később még viszontláthatjuk: őt fogja Rainn Delacour-t szabadon engedni Máltán ( és korábban ugyanez a példány trappolt be a Big Rock nemzeti park kempingjébe is).
Rajta kívül, sőt, inkább rajta felül, az Atrociraptor-ok kaptak komoly játékidőhöz jutottak: a Krétakori táborban, egy kis Blue vendégszereplést leszámítva, hőseink nem nagyon találták magukat szembe Velociraptorral, leszámítva Kash idomított példányait, akik azért túl nagy szerepet nem kaptak. Most ezt a raptor-hiányt háromszorosan is bepótolhatják a túlélőink. A Világuralom (és most már a Káoszelmélet) kampányában is nevesített, de nevüket még egyszer sem kimondva eddig: Ghost, Panthera és Tiger visszatér, azaz inkább első akciójukat követhettük figyelemmel. Később a filmben egy negyedik társuk is volt, Red, ő most még nem a csapat tagja, de valószínűleg a folytatásban vele is találkozhatunk.
A sorozat előtti ismereteink szerint Soyona Santos nevelte fel őket, de most mégis, az egyelőre név nélküli, meg sem szólaló, furcsa hölgy irányítja őket, nem lézerrel, hanem síppal. Nincs kétségem, a pontokat össze fogják kötni még, és kifejezetten haragudnék a készítőkre, ha nem lépne elő Soyona karaktere a későbbiekben. Mindenesetre, a tim burton-i világot idéző, nyugtalanító hölgy még biztosan tartogat meglepetéseket.
Egy fontos, új tulajdonság is beépült az Atrociraptor-oknak: legalább ketten, Panthera és Tiger ugyanis szó szerint kaméleonként olvad a környezetébe, változtatja a színét! Sem a filmben, sem most a sorozatban, a játékidő nagyrészében erre nem volt szükségük, de most kétszer is szemtanúi lehetünk, ahogy megváltozik a színük, amikor is felbukkannak Daniel Kon háziőrizetes tartózkodási helyén.
Tiger:
Panthera:
Remélhetőleg a későbbiekben ezt a tulajdonságukat még kiemelik a sorozatban, eddig ugyanis csak az Indominus rex rendelkezett az álcázás képességével (de már Michael Crichton regényeiben, a Jurassic Park-ban és Az elveszett világban is olvashattunk ilyen képességgel bíró dinókról: előbbiben egy vadon született Velociraptor, utóbbiban pedig egy Carnotaurus íródott így meg).
Fontosabb szerepet kapott a sorozatban a Becklespinax, ráadásul az előzetesben ügyesen rejtegetve, rögtön két, eltérő színű példánnyal is találkozhatunk. Mindkét példány közepes méretű, jellegzetes megjelenéssel bíró, agresszív példányok, a Jurassic-franchise üdítő újításai.
A sorozatot magyar szinkronnal követők azonban kicsit zavarba eshettek, hiszen az egyik epizódban Altispinax-szként hivatkoztak rájuk: ez esetben azonban kizárólag a magyar nézőket zavarták össze, ugyanis az eredeti hangsávon Becklespinax néven emlegetik őket. Valószínűleg a sorozat fordítója utánanézett a dinoszaurusznak, és kissé megkavarodhatott. A faj 1884-ben megtalált fosszíliáit ugyanis Altispinax dunkeri néven ismert fajként katalogizálták, a későbbiekben viszont több más fajhoz párosították, mire 1991-ben egyszer s mindenkorra, Becklespinax altispinax néven rögzítették. Így tehát, ha a Mattel figurája is végre elérhető lesz itthon, és a Becklespinax név köszön vissza a csomagolásról, senki se lepődjön meg.
A Pachyrhinosaurus is új faj a franchise-ban (sokszor megénekeltem már, hogy eredetileg ez a faj szerepelt volna a Bukott birodalomban, ennek nyomán jelent meg hat éve egy Pachyrhino-figura, de Sinoceratops név alatt, amely faj végül bekerült a filmbe), de futólag láthatunk olyan, ismerős fajokat, mint a Sinoceratops-ok és Nasutoceratops-szok, ahogy a franchise egyik örökös statisztái, a Gallimimus-szok és Compsognathus-szok is felbukkannak, de akad még itt Stegosaurus, de akadnak Brachiosaurus-ok is, és ha csak futólag, láthatunk Dimorphodon-t és Pteranodon-t is.
Hosszabban elidőzhetünk a negyedik epizódban a Parasaurolophus-szok között, egészen lenyűgöző, amikor a fluoreszkáló csapatot láthatjuk, ezt a jelenetet jó lenne egyszer a mozivásznon is viszontlátni.
A Stiggymoloch a Bukott birodalomban mutatkozott be, most pedig három példánnyal is hosszabban elidőzhetünk Bobby Nublar kizsákmányoló cirkuszában - nincs kétségem, sajnos ez a legreálisabb szcenárió ami a mai világban előfordulna, ha a dinoszauruszok hirtelen ismét köztünk élnének.A Suchomimus is immáron elérte, hogy felkerüljön a franchise fajainak listájába (a Jurassic World térképe szerint éltek már a Nublar-szigeten, de látni még nem láthattunk egy példányt sem). Rövidke jelenléte ellenére, egészen bámulatos példányt láthattunk, reméljük nem utoljára.
És persze nem maradhat egy Jurassic-tartalom sem Tyrannosaurus rex nélkül sem: Rexy ugyan csak a főcímben kapott ezúttal helyet, de a fajt a Krétakori tábor 4-5. évadában megismert Nagy Hami (Big Eatie) képviseli. És bár kétségtelen, a franchise egyik, ha nem a legnagyobb pozőr jelenetét is megkapta, nekem személy szerint nagy öröm volt ismét látni, remélhetőleg Kis Hami (Little Eatie) is túlélte a Mantah Corp. sziget felszámolását.
Sajnos az utolsó részre, és a nagy fináléra kissé túl sok, vesztes helyzetet úsztak meg szereplőink, többek között a mindig jókor, jó helyen felbukkanó egykori PVH-s ügynök, Mateo is. A T. Rex és Allosaurus összecsapása ugyan rövid, de annál változatosabb, főleg a bekapcsolódó Atrociraptor-triónak köszönhetően. Az összecsapást meghatározta az Allo és az Atrocik későbbi felbukkanása a mozifilmben, de jó volt őket állatként viselkedve látni, de ez igaz a teljes sorozat állataira. Természetesen, elsősorban még mindig a fiatalok számára készített sorozatról beszélünk, így konkrétan nem láthatjuk, de számos emberéletet is követeltek a dinoszauruszok, a sötétebb tónus pedig egyértelműen jól állt ennek a tíz résznek.
Szerencsére, a már így is, szokottnál komorabb (vagyis felnőttesebb) hangvétel ellenére nem lépték meg a készítők, hogy Bumpy-nak baja essen, bár valószínűleg, most jó ideig nem látjuk viszont, hiszen főhőseink az ismeretlenbe (de nagyon valószínű, hogy Máltára) induló teherhajón folytatják a nyomozásukat. A háttérben pedig egyelőre még csak sejthető, hogy a Biosyn és annak vezetője, Dodgson áll - bár vele szereplőink már találkoztak, így könnyen elképzelhető, hogy a csapat vesztére törő ellenséggel még valóban nem találkozhattunk mi nézőnk sem. És bizonyára meg tudjuk azt is, hogy mégis miért hagyja Brooklynn, hogy egykori társai halottnak higgyék...
Két év sok idő, főleg egy olyan iparágban, mint az animációs filmek-és sorozatok világa, így az előd-sorozathoz képest sokkal szebb animációt kapunk, minden tekintetben: sokkal szebb és változatosabb a környezet is (bár, ez is az animációs tartalmak sajátja, sok az ismétlődés is), és az emberek is jobban néznek ki, az arckifejezések is sokkal jobbak. Kifejezetten pedig a vízzel kapcsolatos effektek azok, amelyek már a Krétakori táborban is lenyűgözőek voltak.
És persze, a dinoszauruszok. Fentebb már említettem, milyen új fajokkal bővült a franchise, de már ismert fajok egy-egy újraszínezett példányai is felbukkantak (a fentieken túl láthattunk még Velociraptor-t, Carnotaurus-szt is). Különösen a közeliek, szuperközeliek azok, amelyek szemkápráztatóak, a Pachyrhino és az Allosaurus összecsapása közben néha el is felejtettem, hogy egy animációs sorozatot nézek, kis túlzással. Apróság, de a sorozat végefőcíme is megváltozott, új, saját téma hallható John Williams klasszikus témája helyett, és minden epizódhoz egy-egy, az adott epizód meghatározó jelenetének látványterve látható, illik is a komolyabb stílushoz.
A szereposztást illetően, mint arról korábban én is írtam, két változás történt főszereplőink esetében: a Kenji-t eddig megszólaltató Ryan Potter-t lecserélték, Darren Barnet vette át szerepét. És sokak kedvence, Jenna Ortega sem tért vissza Brooklynn szerepében. Az amerikai IGN-nek nyilatkozó Scott Kreamer és Aaron Hammersley showrunnerek elárulták, hogy bár szerették volna, ha Jenna visszatér, de ő mostanra eléggé sokat foglalkoztatott, nagy sztár lett, sajnos nem volt elérhető, így a lány ezúttal Kiersten Kelly hangján szólal meg. A többiek esetében viszont az eredeti hangsávon a korábbi szereposztás változatlan.
Darius Bowman - Paul-Mikél Williams (Sándor Barnabás)
Benjamin Pincus - Sean Giambrone (Kálmán Barnabás)
Sammy Gutierrez - Raini Rodriguez (Hermann Lilla)
Yasmina 'Yaz' Fadoula - Kausar Mohammed (Rudolf Szonja)
Kenji Kon - Darren Barnet (Nagy Gereben)
Brooklynn - Kiersten Kelly (Vida Sára)
Mateo - Eugene Cordero (Harcsik Róbert)
Dudley Cabrera - Philip Anthony-Rodriguez (Varga Gábor)
Daniel Kon - Andrew Kishino (Dévai Balázs)
Bobby Nublar - Luis Bermudez (Kapácsy Miklós)
Ronnie - Carmen Moore (Sági Tímea)
Szerencsére a színészcserék a magyar változatot nem érintették, így ismert karaktereink megszokott hangjukon szólalnak meg. A magyar szöveget Fülöp Áron írta, a szinkront pedig Dóczi Orsolya rendezte.
Természetesen a második évaddal kapcsolatos hírekről is számot adok, és remélhetőleg, most hogy már elérhető a sorozat a Netflix-en, végre megérkeznek a hozzákapcsolt Mattel játékfigurák, és talán még a második évad előtt elindul a McDonalds kampánya is!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.